Jump to content


Photo

Club racing results


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 08 December 2009 - 08:06

Dont know if anyone collates this info anywhere but here i will post what i have for races fron 1962 to 1970 from programes i have.
It may help an historian or anyone else interested. Some result will be top 6 or less if its not filled in .

I will leave out F Junior and F3 as they are allready covered on the net.




BRANDS HATCH 27 NOV 1966 London Motor Club
Sports care race 1
1=Roger Nathan Costin-Nathan SCA
2=Willie Green Ginetta G12 SCA
3=Neville Stevenson Lotus 7
4=Alan McGahan Elva MK5
5=Alan Brunning Milmor MK5
6=Sid Marler Ellova-BMC
7=Keith Norman Terrier MK2[1ST 750]
Brian Small U2 MK6[2ND 750]
Mike Wilds DRW MK1[3RD 750]


Saloons 1000cc
1=Bernard Unett [Alan Fraser] Imp
2=Nick Brittain [Alan Fraser] Imp
3=Ron Mason Mini
4=Doug Griffiths Mini
5=Peter Field Mini
850 class
Bob Riley
Julien Vereker
Richard Ferris [all Chris Cobourn Mini s]

Marque cars
1=Warren Pearce E Type
2=Keith Holland E Type
3=Gordon Miles Morgan +4[Chris Lawrence]
4=Roger Enever Midget[1ST 1150]
5=John Dean E Type
John Streetley Sprite[2ND 1150]
Ashwood ? [3RD]

Saloons race 2
1=Mike Franey[Felday Engineering] Mini 1.3
2=Gerry Amato Anglia 1.5
3=Peter Easedale Mini 1.3
4=Richard Ellis Mini 1.0
5=Ryan Lee Mini 1.0


Thats all i have for this Meeting

6TH August 1967 7OaksDMC.

Clubmans race
1=V.E Payne Lotus 7 1.5
2=Michael Hofman Lotus 7 1.5
3=Barry Foley[Humbug Racing] Lotus 7 1.0
4=R Stevens U2 1.5
John Bruce Lotus 7 1.0 [2nd class b]

Saloon car A
1=David Morgan Mini 1.0
2=James Edwards Mini 1.0
3=Tony Taylor Imp 1.0
4=Gerry Edmonds[Ian McDougal] Anglia 1.0
850 CLASS
1=Peter Vann Sigma Mini
2=I.M.J.Wells Mini
3=Ian Lowe Imp


Marque Cars
1=Edward Nelson [Mrs R Protheroe] Jaguar E 4.2


Special GT
1=Tony Dean[A G Dean(racing)ltd Porsche Carerra 6 2.0
2=Alan Fowler Mercury GT 1.6
3=John Burton [WRA] Ginetta G12 1.1
4=Roger Nathan Nathan GT 1.0
R.A Gibson Jaguar E 3.8 [2ND CLASS A]
Phillip Stewart Lotus Elan 1.6[2nd CLASS B]
Kenneth Lazell Ginetta G4 1.5[3RD CLASS B
Laurie Goodwin Emery Imp 1.0 [3RD CLASS C]


Saloon B
1=Keith Holland Mustang 4.7
2=Bryan Thompson Mustang 4.7
3=Alec Poole [Booth,Poole & Co]Wolseley Hornet 1.3
4=Ken Costello[Cripspeed} Mini 1.3
Tony Roberts Anglia 1.6 [3RD CLASS A]
Brian Cox Mini 1.3 [3RD CLASS B]






Pete

Edited by petestenning, 08 December 2009 - 10:21.


Advertisement

#2 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 08 December 2009 - 13:51

Brands Hatch 2nd July 1967 BARC

Clubmans Sports
1=P. Tose Lotus 7 1.5
2=Paul Ellis U2 1.5
3=Richard Goombridge Centaur 1.5
4=J.G Leaver Lotus 7 1.5
CLASS B
Alan McGahan Elva 1.0


Redex Gold Cross Saloons A
1=Bernard Unett[Alan Fraser } Imp 1.0
2=Charles Carling Mini 1.0
3=David Morgan Mini 1.0
4=D Jones Anglia 1.0
5=Ian McDougall Anglia 1.0
6=James Edwards Mini 1.0


Marque and S GT S
1=Paul Ridgway[W.R.A.] Ginetta G12 1.0
2=John Britten Midget 1.1
3=Roger Nathan Nathan GT 1.0
4=Mike Walton Fiat Abarth 1000TC 1.0


Guards Trophy Sports Racing
1=Clive Lacey Brabham BT8 Climax 2.0
2=Paul Ellis U2 1.5
3=Keith ST John [Ken Sheppard CSC Ltd]Elva BMW 2.0
4=John Nicholson Lotus 23B 1.1


Amasco Marque Sports
1=Keith Holland [Molash Racing Partnership] Jaguar E 3.8
2=John Quick [Warren Pearce Racing] Jaguar E 3.8
3=Warren Pearce[Warren Pearce Racing] Jaguar E 3.8
4=Roger Enever Midget 1.3
CLASS B
1=Alan House [R North] Morgan +4 2.1
CLASS C
1=Enever
2=Rod longton TVR Grantura 1.8
3=Don Bunce [Bill Nicholson] MGB 1.8

Motoring News S GT
1=Derek Bennett[Robert Ashcroft Racing] Chevron B8 GT 2.0
2=John Miles [Lotus Components] Lotus 47 1.6
3=John Lepp [Sports Motors (Manchester) Chevron B8 1.6
4=Ron Fry Ford GT40 4.7
Class 8
Fry
Class B
Bennett
Class C
Miles
Lepp
Peter Taggart Chevron GT 1.6
Johnny Blades [Nick Moor Racing]Lotus 47 1.6



#3 Allen Brown

Allen Brown
  • Member

  • 4,860 posts
  • Joined: December 00

Posted 10 December 2009 - 13:31

Good stuff Pete

#4 Terry Walker

Terry Walker
  • Member

  • 2,717 posts
  • Joined: July 05

Posted 10 December 2009 - 14:37

Very good stuff indeed. And just look at some of those names, even half a world away they ring bells. But even if there's no name anyone has ever heard of, the results still deserve to be collected and made available. They matter. They all matter. They shouldn't be lost.

#5 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 10 December 2009 - 15:05

Sunday 23RD June 1968 LONDON M.C
Brands Hatch

Formula Ford HT1

1=Brian Smith Bardahl Special 7m42.9 77.17 mph
2=Renato Bertorelli Merlyn MK11
3=Peter Wardle [G.O.C.Heating] Hermes Brabham
4=Tony Dron Titan
this maybe the other finishing order scribbled in the programme
Victor Smith Lotus
James Hunt Russell Alexis
Clarke Sturgess [swale Motors] Brabham BT15
John Howell [MRS] Lotus
Jock Mcdonald [JRRDS] Russell
D.Wilson Russell Alexis


Special Saloon cars

1=Terry Harmer Austin Mini 1.0
2=Bill McGovern Imp 850
3=Paul Hutton or Bob Jones Mini 1.0
4=Rob Mason[Tim Conroy] Mini 850

A
McGovern
Mason
B Shepherd Mini 850

B
Harmer
Hutton/Jones
Pete Cook [Baglan Racing Team] Mini


Formula 750/1200
1=Pete Loakman Jenoby 1200

750
1=Noel Stanbury Aftermath 750
2=Richard Hartle Tristesse 750
3=Ian Bates 750 Special 750


Production Sports cars
1=Rob Schroeder Jaguar E 3.8
2=Keith Holland Jaguar E 3.8
3=John Quick Jaguar E 3.8

CLASS D
Gabriel Konig{John Britten] Midget 1.1
Garo Nigogosian Midget 1.1
Barry Wood [Highland Racing] Sprite 1.1


Formula 4
1=Bernard Unett [Vixen Racing Cars Ltd] Vixen
2=Johnny Walker JW4
3=Keith Norman[Vixen Racing Rars Ltd] Vixen
4=Julien May Vixen

Special Saloons
1=Ken Costello [Cripspeed] Mini 1.3
2=Terry Harper? Harmer? Mini 1.3
3=Zekia Redjep Anglia 1.6
4= no 246?


Monoposto race
1=Jim Yardley Beagle 1.5
2=John Narcisi Lotus 20/22 1.5
3=Patrick Sumner Lotus 22/31 1.5
4=Gerry Meharey Cooper T56 mk2 1.5

Class a
1=Eddie Heasell Lotus 20 1.0
2=Trevor Scarratt Cooper MK2 1.0



Prodution Sports cars
1=John Britten Midget 1.4
2=Roger Enever Midget 1.3
3=Rod Longton TVR 1800
4=Don Bunce [Bill Nicholson] MGB 1.8
FL Britten 57.4 77.77mph
Class C
1=John Gott Healey 3000.3.0
2=Bruce Stapleton [Morris Stapleton Motors] Morgan +4 2.2
3=John Stapleton [Morris Stapleton Motors] Morgan + 4 2.2
FL Gott 61.6 72.47 mph

Formula Ford Final
1= Brian Smith Bardahl Special 11M.31.4 77.48 MPH
2=Renato Berterolli Merlyn MK 11
3=Tony Trimmer [Frank Williams] Brabham BT21
4=Mark Litchfield Lotus
FL Trimmer 56.2 79.43mph

Edited by petestenning, 10 December 2009 - 15:30.


#6 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 10 December 2009 - 15:29

Sunday 11th Feb 1968 Mini 7 Club
Brands Hatch

850 Free formula
1=Rob Mason [Ron Mason] Mini .8
2=Roger Friend Mini .8


Saloons 1001 to 1300
1=Tony Lanfranchi[Alan Fraser Racing Team] Imp 1001
2=Ken Costello[Cripspeed] Mini 1.3
3=Peter Lague Mini 1.3
4=Vincent Pursglove Mini 1.3


Mini Sevens
1=Graham Hows Austin
2=Richard Bromley Austin
3=Gordon Line Austin
4=Mike Smith Wesley Mini
5=Mick Osborne Mayfield Mini
6=Richard Jockel Austin
10m58.6 66.78mph
FL Osborne 64.6, 69.1mph


Saloons over 1300
1=Pat Mannion Anglia 1.8
2=Eric Chappell Anglia 1.6
3=Alan Peer Corsair V8 4.7
4=Stan Matthews [J Bond-Smith] Anglia 1.6
5=Terry McNally [CSMA Racing Team] Anglia 1.8
6=Richard Hillary Anglia 1.6


Saloons upto 1000
1=Ray Calcutt [Alan Fraser Racing Team] Imp 1.0
2=Martin Raymond Mini 1.0
3=Mike Davies Anglia 1.0
4=Terry Harmer Mini 1.0
5=Ian Bax Mini 1.0

#7 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 10 December 2009 - 16:40

Brands Hatch Sunday 9 th March 1969 BRSCC

Production Sports cars
1=102 John Quick Jaguar E 3.8
2=110 Chris Marshall [The Gold Seal Car Co.]Triumph Spitfire 1.2
3=118 Gabriel Konig[John Britten] Midget 1.4

A
102 Quick
103 Roger Lanell? [Dolphin Garage (Cockfosters) Ltd] Jaguar E 3.8 'THIS MAY BE ROGER WORREL

B
110 Marshall
118 Konig
119 Peter Newman Midget 1.3


Formula Ford
1=16 Valentino Musetti Titan
2=3 Chris Lee Merlyn MK11
3=12 Roy Turner Alexis
4=26 Tom Walkinshaw [Tony Roberts]Hawke
5=2 Christopher Walton-Appelby Merlyn MK11
6=27 Martin Harvey Hawke
WT 9.44.0 ,76.44MPH
FL Musetti 56.2, 79.43MPH


Saloon cars
1=132 Zekia Redjep Escort TC 1.6
2=134 Ken Dawes [Dawes of Swanley]Anglia 1.6
3=135 Mick Tamplin Anglia 1.5

Class B
1=142 Simon Ridge Mini 1.0
2=148 Colin Youle Mini 1.0
3=157 A 'Antony? Dixon Mini 850



Libre
1=70 Don Godden [Alan Mann Racing]Repco Brabham ford 1594
2=Unknown
3=6 Kevin Glynn
4=101 Mike Loveday Jaguar E 3.8
5=64 Tom Walkingshaw [Tony Roberts]Hawke 1.6
6=65 Karl Gold Mallock U2 1.6
WT 9.26.7,
FL Godden 55.0 81.16mph

#8 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 10 December 2009 - 18:32

Mallory Park Sunday June 28th BRSCC

Les Leston Formula Ford Ht1
1=18 Geddes Yeates [JRRDS] Merlym MK11
2=9 Mo Harness Lotus 61 M
3=7 Peter Hull Lola T200
4=10 Antonio Bronco[Ricky Von Opel i believe] [JRRDS] Lotus 61
5=4 Charles Carling Crossle 16F
6=19 John Elliott Merlyn MK11
8M.54.2 90.98 MPH
FL Harness 52.2 93.10mph


Les Leston Formula Ford Ht2
1=40 John Trevelyan Merlyn MK17
2=39 Rob Taylor Merlyn MK14A
3=35 Sonny Eade [Causer & co] March 708
4=30 Andy Rouse Dulon LD4C
5=31 Gary Rodrigues[Wynns-ERP Racing] Hawke DL2A
6=27 John Wales[Brian Clarke] BeeGee
WT 8.59.0 90.17
FL Trevelyan/Taylor 52.8 ,92.05mph


SpecialSaloon cars
1=59 Ken Walker Cooper s 1.0
2=66 Terry Mcnally [CSMA] Anglia 1.0
3=116 Tony Sugden Escort TC 1.6
4=54 Dave Boon Cooper s 1.0
5=64 Phil Jarvis [Wortley Autospares] Anglia 1.0
6=114 Ken Buckley Anglia 1.7
FL McNally 55.8 87.0mph

SKF GT s
1=84 Jeremy Lord [Tec Del Ltd] Astra RNR1 1.6
2=86 Jack Paterson Saturn GT 1.6
Class A
1=71 John Jordan Ford GT40 4.7
2=72 Tom Leake Aston Martin DB4 Zagato

Class B
1=77 Adrian Wilkins Chevron B8 2.0


Class C
Lord
Paterson

Class D
1=94 Beric Ewin WRA MK3 1.1
2=92 John Wales [Mick Clare] Aurora GT 1.1
3=83 Brian Baker Ginetta G12 1.1


Les Leston Formula Ford Final
1=18 Geddes Yeates
2=9 Mo Harness
3=40 John Trevelyn
4=7 Peter Hull
5=10 Antonio Bronco
6=30 Andy Rouse


Special Saloons
1=103 Roy Pierpoint [Bill Shaw] Traco Rover v8 4.5
2=104 Mick Hill [CSMA Racing Team]Janglia 3.8
3=113 Pat Manion Escort 1.6
4=126 Gordon Line Mini 1.3
5=112 Frank Didsbury Anglia 1.6
6=111 R.A.Bushell [Roger Hickman] Escort 1.6
WT 9.16.8 ,87.28 MPH
FL Pierpoint 54.2 89.67 mph

Class A
Pierpoint
Hill
Mannion
Didsbury
Bushell

Class B
Line
128 Clinton Burke Mini 1.3
124 Brian Jacques Mini 1.3
127 John Stevens Mini 1.3


BOC Formula Libre

1=131 Steve Thompson [The Brinton Engineering Co] chevron B17C 1.8
2=142 Graham Eden Chevron B17C 1.6
3=130 Rod Pickering [BPC Engineering Co Ltd] Brabham BT18 1.6
4=133 Bob Howlings Brabham BT23C 1.6
5=148 Ken Sedgley Alexis MK17 1.0
6=150 Chris Skeaping Chevron B17 1.0
WT 8.8.2 99.55MPH
FL Thompson 46.2 105.19 mph NLR

Edited by petestenning, 10 December 2009 - 22:22.


#9 petestenning

petestenning
  • Member

  • 746 posts
  • Joined: April 07

Posted 04 December 2011 - 13:29

March 7th 1971 Brands Hatch

Race 1
B.O.C.Formula Ford

1ST 34 John Trevelyan Crossle JDM
2ND 48 Russell Wood Palliser WDF2
3RD 36 Tony Brise Eldon MK8
4TH 47 Mike Taylor Palliser WDF2
5TH 41 Richard Leach Lola T200
6TH 55 Bob Ellice Lotus 61


Race 2 STP Modified Sports cars

121 Norman Cuthbert Lotus Elan 1.6
100 John Sabourin Lotus Elan 1.6
124 Pat Bryant MG Midget 1142

CLASS A
102 James Mehew Jaguar E Type 3781

CLASS B
104 Brian Hough TVR Tuscan V6 2994
107 John Gott Austin Healey 3000 2982
105 Rod Longton TVR Tuscan 2994

CLASS C
121 Cuthbert
100 Sabourin
118 John Morrison Austin Healey Sprite 1340

CLASS D
124 Bryant
125 Barry Hopwood Austin Healey Sprite 1098
123 Jeremy Bean MG Midget 1150

Race 3 BOC Formula Ford Heat 2

74 Richard Croucher Merlyn MK17
70 Bernard Vermilio Merlyn MK17
66 Tom Pryce Lola T200
71 Colin Crang Merlyn MK20
67 Jeremy Gambs Lotus 61
80 Damien Magee Palliser


Race 4
Special Saloons up to 1000 cc

137 Les Nash Ford Anglia 997
150 Ray Calcutt Hillman Imp 850
135 Paul Harmer Cooper S 970


CLASS A
137 Nash
135 Harmer
139 Jenny Dell Cooper S 998

CLASS B
150 Calcutt
153 Will Lawrence Mini 850
146 Roger Saunders Austin Mini 850

Race 5
Tarmac Formula F100
172 Tom Pryce Royale RP4
162 Nick Cole Nerus Silhouette
164 Micki Vandervell Royale RP4
165 Gabriel Konig Royale RP4

TBC