Welcome to the Round 1 of the 2011 GP2 Asia Two Worlds Prediction Competition! The Yas Marina facility at Abu Dhabi will be the ground of the preseason tests and the opening of the 2011 GP2 Asia Championship. Go on to put your impressions about who could be the best ones on the first race weekend of this winter series.
For now and for the rest of the season, we'll post our predictions for these items: race 1 polesitter, top 8 finishers of Race 1, top 6 finishers of Race 2 and fastest lap scorers of races 1 and 2. The deadline will be at 8:00 AM GMT Hour of Thursday, February 10th.
Gentlemen, start your engines! Best of all lucks for everyone!
2010 GP2 Asia TWPC - Predictions R01 Yas Marina
Started by
Mekola
, Feb 01 2011 08:53
4 replies to this topic
#1
Posted 01 February 2011 - 08:53
Advertisement
#2
Posted 01 February 2011 - 08:53
As a guide to help our concursants, here it is the provisional list of GP2 Asia teams and drivers:
01. Marcus Ericsson (S) - iSport International
02. Sam Bird (GB) - iSport International
03. Josef Kral (CZ) - Arden International
04. Jolyon Palmer (GB) - Arden International
05. Jules Bianchi (F) - Lotus ART Grand Prix
06. Esteban Gutiérrez (MEX) - Lotus ART Grand Prix
07. Fairuz Fauzy (MAS) - SuperNova Racing
08. Johnny Cecotto Jr. (YV) - SuperNova Racing
09. Romain Grosjean (F) - DAMS
10. Pål Varhaug (NO) - DAMS
11. Michael Herck (RO) - Scudería Coloni
12. James Jakes (GB) - Scudería Coloni
14. Oliver Turvey (GB) - Ocean Racing Technology
15. Andrea Caldarelli (I) - Ocean Racing Technology
16. Charles Pic (F) - Barwa Addax Team
17. Giedo Van der Garde (NL) - Barwa Addax Team
18. Stefano Coletti (MON) - Trident Racing
19. Rodolfo González (YV) - Trident Racing
20. Fabio Leimer (CH) - Rapax Team
21. Omar-Julián Leal (CO) - Rapax Team
22. Nathanael Berthon (F) - Racing Engineering
23. Dani Clos (E) - Racing Engineering
24. Mikhail Aleshin (RUS) - Carlin Motorsport
25. Max Chilton (GB) - Carlin Motorsport
26. Luiz Razia (BR) - Team Air Asia
27. Davide Valsecchi (I) - Team Air Asia
01. Marcus Ericsson (S) - iSport International
02. Sam Bird (GB) - iSport International
03. Josef Kral (CZ) - Arden International
04. Jolyon Palmer (GB) - Arden International
05. Jules Bianchi (F) - Lotus ART Grand Prix
06. Esteban Gutiérrez (MEX) - Lotus ART Grand Prix
07. Fairuz Fauzy (MAS) - SuperNova Racing
08. Johnny Cecotto Jr. (YV) - SuperNova Racing
09. Romain Grosjean (F) - DAMS
10. Pål Varhaug (NO) - DAMS
11. Michael Herck (RO) - Scudería Coloni
12. James Jakes (GB) - Scudería Coloni
14. Oliver Turvey (GB) - Ocean Racing Technology
15. Andrea Caldarelli (I) - Ocean Racing Technology
16. Charles Pic (F) - Barwa Addax Team
17. Giedo Van der Garde (NL) - Barwa Addax Team
18. Stefano Coletti (MON) - Trident Racing
19. Rodolfo González (YV) - Trident Racing
20. Fabio Leimer (CH) - Rapax Team
21. Omar-Julián Leal (CO) - Rapax Team
22. Nathanael Berthon (F) - Racing Engineering
23. Dani Clos (E) - Racing Engineering
24. Mikhail Aleshin (RUS) - Carlin Motorsport
25. Max Chilton (GB) - Carlin Motorsport
26. Luiz Razia (BR) - Team Air Asia
27. Davide Valsecchi (I) - Team Air Asia
Edited by Mekola, 04 February 2011 - 23:20.
#3
Posted 07 February 2011 - 18:00
Pole: Bianchi
Race 1:
1. Bianchi
2. Grosjean
3. Bird
4. Razia
5. Pic
6. Van der Garde
7. Valsecchi
8. Gutiérrez
FL: Bianchi
Race 2:
1. Gutiérrez
2. Valsecchi
3. Pic
4. Bianchi
5. Ericsson
6. Herck
FL: Bianchi
Race 1:
1. Bianchi
2. Grosjean
3. Bird
4. Razia
5. Pic
6. Van der Garde
7. Valsecchi
8. Gutiérrez
FL: Bianchi
Race 2:
1. Gutiérrez
2. Valsecchi
3. Pic
4. Bianchi
5. Ericsson
6. Herck
FL: Bianchi
#4
Posted 09 February 2011 - 03:03
T-Minus 001 - Last day to post predictions!
#5
Posted 10 February 2011 - 09:49
Round closed - Good luck to all concursants!